Additional information
| Brand | |
|---|---|
| RAM Form Factor | SO-DIMM (Laptop) |
| RAM Capacity | 16GB |
| RAM Type | DDR5 |
| RAM Speed | 5600MHz |
Save 5%11.299 EGP Original price was: 11.299 EGP.10.699 EGPCurrent price is: 10.699 EGP.
Crucial 16GB DDR5 5600MHz Laptop RAM (CT16G56C46S5) delivers high-speed performance and improved efficiency for modern laptops, ensuring smooth multitasking and faster system response.
| Brand | |
|---|---|
| RAM Form Factor | SO-DIMM (Laptop) |
| RAM Capacity | 16GB |
| RAM Type | DDR5 |
| RAM Speed | 5600MHz |

Crucial DDR5 Desktop Memory can empower your computer to transfer 50% more data than DDR4 at launch, resulting in faster load times, file transfers, downloads, refresh rates and less lag time5. Due to higher bus efficiency, DDR5 technology is not just faster than the previous generation, it’s better1.
Crucial DDR5 offers 50% faster speeds than DDR4 at launch4, empowering users with extreme performance right out of the box. Even more impressive, Crucial DDR5 is optimized for enhanced performance and multitasking, not just during testing, but in real-world conditions. Opening more browser tabs and switching between apps now feels more responsive than ever.


Crucial DDR5 takes an extreme step forward in engineering over the previous generation with two independent 32-bit channels per module for optimized performance7. Designed with on-die ECC (ODECC)8 at the component level for long-term stability, Crucial DDR5 is engineered to maintain the same reliability as the previous generation, even with the rigorous demands of next-gen computing.
For improved efficiency and stability, Crucial DDR5 introduces on-module voltage regulation with a power management integrated circuit (PMIC), which was on the motherboard with older memory technologies7. This results in improved signaling and cleaner power for the modules (DIMMs). Moreover, DDR5’s on-module operating voltage is only 1.1V compared to DDR4’s 1.2V.


As the vertically integrated consumer brand of Micron, Crucial is trusted by millions for reliability, performance, and compatibility. Unlike module assemblers, our unique relationship with Micron involves a deeper level of engineering collaboration to squeeze every ounce of performance from our products without compromising reliability. With Micron’s 43+ years of manufacturing excellence and Crucial’s 25+ years of consumer product development, Crucial DDR5 is backed by our limited lifetime warranty9 and delivers the powerful performance you can trust. When it comes to memory, don’t settle for less.
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Crucial |
| Capacity | 16GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Speed | 5600MHz |
| Form Factor | SO-DIMM (Laptop RAM) |
| Model Number | CT16G56C46S5 |
| Voltage | 1.1V |
| Latency | CL46 |
| Compatibility | DDR5 Supported Laptops |
| Performance | High-speed multitasking & enhanced responsiveness |
| Use Case | Gaming, Editing, Workstations, Daily Use |
9%
2%
5%
7%
5%