EPSON EH-TW7100 4K PRO-UHD Projector
129.999 EGP
اتصل الآن
Available on backorder
SKU : Proj-TW7100 Categories : ,
Additional information
Brand
Color
Resolution
Aspect Ratio
Contrast Ratio
Light Source
Description
  • 4K PRO-UHD1 for crisp, clear images Watch native 4K and upscale non-4K content
  • Engaging big screen experience Get the best out of movies, sports and gaming
  • Watch a movie a day for seven years2 5,000 hours lamp life in Eco mode
4K PRO-UHD1 for superior image quality
Big screen experience
Smart connectivity solutions
Key Features
Tech Specs
Technology
Projection System
3LCD Technology, RGB liquid crystal shutter
LCD Panel
0,61 inch with C2 FineImage
Color Light Output
3.000 Lumen In accordance with IDMS15.4
White Light Output
3.000 Lumen In accordance with ISO 21118:2020
Resolution
4K PRO-UHD
High Definition
4K enhancement
Aspect Ratio
16:9
Contrast Ratio
Light source
Lamp
Lamp
UHE, 250 W, 3.500 h durability, 5.000 h durability (economy mode)
Keystone Correction
Manual vertical: ± 30 °, Manual horizontal ± 30 °
Colour Video Processing
10 Bits
2D/3D Frequency Image
240 Hz / 480 Hz
2D Vertical Refresh Rate
192 Hz – 240 Hz
3D Vertical Refresh Rate
400 Hz – 480 Hz
Colour Reproduction
Upto 1.07 billion colours
HDR support
HDR10, HLGOptical
Throw Ratio
Zoom
Manual, Factor: 1 – 1,62
Lens
Optical
Lens Shift
Manual – Vertical ± 60 %, horizontal ± 24 %
Screen Size
40 inches – 500 inches
Projection Distance Wide/Tele
2,95 m – 4,77 m ( 100 inch screen
Projection Lens F Number
Projection Lens Focal Length
18,2 mm – 29,2 mm
Projection Lens Focus
ManualConnectivity
Interfaces
USB 2.0-A (2x), USB 2.0 Mini-B, HDMI in (2x), Jack plug out, Bluetooth
Epson iProjection App
Ad-Hoc / InfrastructureAdvanced Features
Security
Kensington lock
3D
Active
2D Colour Modes
Dynamic, Natural, Cinema, Bright Cinema
3D Supported formats
Side by side, Top and bottom
Other features
Video Color Modes
Automatic, Cinema, Dynamic, Natural, Bright CinemaGeneral
Power consumption
323 Watt – On mode power consumption (Normal)
387 Watt (Peak), 297 Watt (Eco), 0,5 Watt (Energy saving standby)
Supply Voltage
AC 100 V – 240 V, 50 Hz – 60 Hz
Product dimensions
410‎ x 310 x 157 mm (Width x Depth x Height)
Product weight
6,9 kg
Noise Level
Normal: 32 dB (A) – Economy: 24 dB (A)
Supported Temperature
Operation 5° C – 30° C, Storage -10° C – 60° C
Supported Humidity
Operation 20% – 80%, Storage 10% – 90%